Klinika Kobiety

Ciąża – Jak się do niej przygotować?

✅Odpowiednie zaplanowanie ciąży może znacząco ograniczyć występowanie wad wrodzonych dziecka oraz powikłań porodu przedwczesnego.
 
Warto zaplanować swoją ciążę na 6 miesięcy przed. Minimalny czas prawidłowego przygotowania się do ciąży to 3 miesiące. Wiedzieliście o tym? ????
 
Prawidłowe odżywianie i tryb życia w okresie poprzedzającym ciążę ma istotny wpływ na przebieg ciąży, poród, zdrowie kobiety, a przede wszystkim na rozwój dziecka. Dzieje się tak za pomocą tzw. modyfikacji epigenetycznych. Po ludzku to po prostu wpływ czynników matczynych na aktywność genów dziecka. ????
 
????Najważniejszy okres na dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów to sam początek ciąży oraz czas przed poczęciem.
 
Wyniki niektórych badań wykazały korelację pomiędzy zmniejszoną częstością niepłodności i porodu przedwczesnego, a stosowaniem diety bogatej w owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe oraz spożywaniem w ciągu tygodnia mniej niż 2 porcji mięsa, zaś ryb 2-3 porcje tygodniowo (dieta śródziemnomorska).
 
????SUPLEMENTY:
 
✅ kwas foliowy w dawce 400 μg na dobę + foliany:
przynajmniej przez 1 miesiąc przed ciążą (dawka dla kobiet, które nie urodziły dziecka z wadą cewy nerwowej/nie przyjmują leków przeciwdrgawkowych lub takich, które zaburzają metabolizm kw. foliowego/które mają mniejsze BMI niż 30/nie mają mutacji MTHFR)
 
????Nie uzyskano wystarczających danych, które potwierdzają zasadność stosowania innych suplementów jeśli kobieta nie posiada żadnych niedoborów żywieniowych.
Stosowanie niektórych suplementów może być szkodliwe! Chodzi głównie o wysokie dawki witaminy A (>10 000 IU/24 h). Wysokie dawki tej witaminy powodują wady rozwojowe dziecka, dlatego warto zrobić przegląd aktualnie przyjmowanych suplementów.
 
????Prawidłowa dieta to podstawa. Na jakich składnikach odżywczych trzeba się skupić?
 
????JOD
 
Zalecana dzienna dawka to 200 mcg. Używaj codziennie kuchennej soli jodowanej (niedobór może powodować wady rozwojowe, braki intelektualne oraz neuropsychomotoryczne dziecka, poronienia, porody przedwczesne).
Wprowadź do swojej diety ryby morskie, wodorosty, nabiał, jaja, jodowaną wodę mineralną.
UWAGA: jeśli masz chorobę Hashimoto to uważaj na zbyt dużą podaż jodu w diecie
 
????Kwasy omega-3 i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (dobre tłuszcze)
 
Więcej zostanie ich przekazanych do dziecka jeśli dostarczymy odpowiednią ich ilość przed ciążą, niż w trakcie ciąży – nawet przy przyjmowanych podwójnych dawkach suplementów w trakcie ciąży????
Odpowiadają za rozwój siatkówki oka, percepcji wrażeń wzrokowych, zmniejszają ryzyko porodu przedwczesnego oraz ryzyko występowania cukrzycy typu I, alergii, nadciśnienie u dziec.
Należy utrzymać prawidłową proporcję kwasów omega-3 i kwasów tłuszczowych n-6 (ALNA)
Dieta z przewagą w kwasów tłuszczowych n-6 może nasilać stany zapalne w organizmie. Z tego względu wybieraj produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas gamma-linolenowy i jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
 
????Żelazo
 
Jeden z tych składników, który w ciąży jest potrzebny w zwiększonej ilości. Dobrze jest go zgromadzić przed ciążą, szczególnie kiedy jesteś w grupie ryzyka kobiet zagrożonych niedokrwistością (dieta wegańska, wegetariańska, zaburzenia wchłaniania, obfite miesiączkowanie, wysoka aktywność fizyczna).
Dzienne zapotrzebowanie to 18 mg. Do prawidłowego przyswajania żelaza potrzebna jest witamina C i miedź, zaś zaburzanie wchłaniania żelaza może być spowodowane nadmierną ilością fosforanów, wapnia i tanin (czarna herbata).
Najlepiej przyswajalne żelazo pochodzi z produktów zwierzęcych (około 22%) – cielęcina, wieprzowina, drób, ryby. Ogranicz spożycie mięsa do dwóch porcji tygodniowo. Ryby jedz minimum 2-3 razy w tygodniu. Ze względu na zanieczyszczenia unikaj mięsa z rekina, makreli królewskiej, tuńczyka, halibuta, łososia atlantyckiego, okonia morskiego.
Przyswajanie żelaza z produktów roślinnych jest niższe (1-5%), co nie oznacza, że kobieta na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej będzie miała niedobór żelaza. Należy włączyć do swojej diety suszone owoce, nasiona, warzywa strączkowe (trzeba je namoczyć przed ugotowaniem), orzechy – połącz dane produkty z witaminą C pochodzącą z czerwonych i zielonych warzyw.
W trakcie spożywania produktów bogatych w żelazo ogranicz spożywanie kawy i czarnej herbaty lub całkowicie z nich zrezygnuj.
 
????Magnez
 
Cierpisz na bolesne skurcze mięśni? To częsty objaw niedoboru magnezu.
Warto wyrównać poziom tego pierwiastka przed zajściem w ciążę. Magnez odpowiada za mniejsze ryzyko występowania stanu przedrzucawkowego, prawidłową masę ciała płodu. Wykazano, że niedobór Mg może powodować kamicę nerkową u dziecka – kto miał ten wie jaki to ból rodzić kamień nerkowy????
 
????Witamina D
 
Odpowiednie jej dawki obniżają ryzyko bakteryjnego zapalenia pochwy, które jest często spotykane w ciąży i może powodować powikłania. Pozyskiwana jest w niewielkim stopniu z pożywieniem, syntetyzowana głównie przez naszą skórę od kwietnia do września zakładając, że nasze ciało wystawione jest na promienie słoneczne minimum 15 minut bez kremów z filtrami UV. Dobrze jest oznaczyć poziom witaminy D przed planowaną ciążą i w razie niedoborów ustalić dawkę suplementacji.
 
✅Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom planującym ciążę przyjmować wit. D w ilości 2000 IU dziennie.
 
????Wyżej wymienione składniki odżywcze znajdziesz w takich produktach jak:
– owoce cytrusowe ????
– ryby: łosoś (najlepiej dziki z Alaski, nie spożywaj łososia Atlantyckiego), śledź, hodowlany pstrąg, dzikie sardynki, dorsz, sum ????
– orzechy ????
– produkty z pełnego ziarna????
– jaja????
– pestki
– kaszy gryczana
– suszone owoce ????
– jarmuż
-płatki owsiane
-awokado????
– gruszka????
– siemię lniane
– pokrzywa
– warzywa zielonolistne: szpinak, kapusta, sałata, natka pietruszki, brukselka, brokuły (skrop olejem lnianym)????????
– chude gatunki mięs
– drób
– soja
– soczewica
– nasiona chia
– hodowlane ostrygi i małże ????
– krewetki ????
– algi morskie
– pełnotłuste mleko????
– zielony groszek
– ser????
– kefir, jogurt, maślanka
– truskawki, kiwi ????????
– papryka, pomidor????
– białe warzywa: kalafior, kalarepa, białe szparagi, biala fasola
– pełnoziarnisty makaron????
– brązowy ryż????
Bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa żywności.
 
Pamiętaj:
⚠️myj warzywa i owoce przed jedzeniem
⚠️myj ręce przed każdym posiłkiem
⚠️produkty mięsne, owoce morza i mięczaki powinny być dogotowane – nie spożywaj ich na surowo
⚠️spożywaj tylko pasteryzowane jaja i nabiał
⚠️stosuj higienę rąk i naczyń w trakcie przygotowywania wyżej wymienionych produktów
????‍♀️Ćwicz trzy razy w tygodniu, ogranicz stres i zadbaj o wyciszenie ciała i umysłu. Otaczaj się dobrymi ludźmi i zadbaj o miłość między Tobą a partnerem. Pozwalaj sobie na odrobinę słodkich chwil i „grzeszków” jedzeniowych. Zasada 80% czystego jedzenia + 20% niedozwolonych produktów pozwoli Ci na utrzymanie prawidłowej diety przez dłuższy czas, tak aby stała się ona Twoim stylem życia. ????‍♀️
✅Wybierz się do ginekologa na USG narządów rodnych oraz cytologię. Zapisz się również na USG piersi (I połowa cyklu miesiączkowego czyli około 10 dnia cyklu).
 
????Na wizytę do ginekologa możesz mieć ze sobą takie badanie krwi jak:
1. grupa krwi Twoja i partnera-
2. glukoza
3. badanie ogólne moczu
4. morfologia z rozkazem
5. Toxoplasma gondii IgG i IgM
6. Cytomegalia IgG i IgM
7. Rożyczka IgM i IgG
8. TSH i FT4
9. antygen HBS
 
????Zaszczep się w sezonie na grypę i COVID-19. Omów z lekarzem ewentualne doszczepianie na WZW typu B, ospę wietrzną i tężec. Przeanalizuj profil genetyczny w swojej i partnera rodzinie, w razie konieczności skonsultuj się z genetykiem.
 
❌UNIKAJ:
 
– żywności wysoko przetworzonej i kwasów tłuszczowych trans: mrożona pizza, drożdżówka, pączek, baton, chipsy, fast-foody, ciastka itp.????????????
– ryby takie jak: tuńczyk, miecznik, halibut, rekin, łosoś atlantycki, okoń morski, makrela królewska ????
– słodzonych napoi ????
 
❌ZREZYGNUJ:
 
– z palenia papierosów????
– z alkoholu lub przynajmniej ogranicz do minimum????
Wykorzystaj dobrze czas planowania ciąży przyszła mamo, powodzenia.❤️
Możesz do mnie pisać jeśli masz pytania i wątpliwości ????
Natalia Tułodziecka
Natalia Tułodziecka

Natalia jest położną z wieloletnim doświadczeniem oraz założycielką Kliniki Kobiet.

Pozostałe Posty Natalii

Zobacz także

POŁOŻNA

8 opinii
5/5
Paulina S.Dodano: 29 września 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Najlepsza położna! Pani Natalia ma ogromną wiedzę, zawsze wysłucha, doradzi, uspokoi. Bardzo dba o komfort pacjenta. Sprawia, że czuję się bardzo bezpiecznie.
Marietta CzaplaDodano: 10 lipca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Pani Natalia bardzo dokladnie i szczegółowo a zarazem prostym zrozumiałym jezykiem tlumaczy kazdy aspekt, jest bardzo mila, sympatyczna i pomocna. Cytologia pobrana bardzo delikatnie i bezboleśnie. USG i ocena owulacji perfekcyjnie. Napewno wrócę na kolejne wizyty. Bardzo serdecznie polecam.
Aleksandra G.Dodano: 6 lipca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Bardzo miła, ciepła osoba, pomimo trudności w wykonaniu badania KTG, spowodowanych bardzo ruchliwym maluszkiem, bardzo chciała pomóc. Zawołała do mnie Panią Doktor, by skonsultować kwestię wyniku. Empatyczna, widziała, że się stresuję (tym bardziej, że jest to moja pierwsza ciąża), więc pomimo wyniku, uspokoiła mnie. W 100% mogę polecić. Na pewno wrócę,czy to na KTG czy na inną poradę.
Karolina S.Dodano: 30 czerwca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Bardzo serdecznie polecam Panią Natalię, sympatyczna, otwarta osoba, bardzo szczegółowo wyjaśnia każdy problem z którym do niej przychodziłam w czasie ciąży, zawsze uśmiechnięta i zaangażowana ;) Pozdrawiam Panią Natalie ;)
MagdaDodano: 21 maja 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Dawno nie spotkałam tak ciepłej osoby, jaką jest Pani Natalia. Rzeczowa, miła, starała się pomóc, wyjaśnić wszystko. Na jednej wizycie się nie skończy. Wizyta na najwyższym poziomie. Polecam z całego serducha
Poprzedni
Następny

Komentarze

Szukaj

-10%

Pierwsza
Konsultacja

Pierwsza Konsultacja -10%

POŁOŻNA

8 opinii
5/5
Paulina S.Dodano: 29 września 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Najlepsza położna! Pani Natalia ma ogromną wiedzę, zawsze wysłucha, doradzi, uspokoi. Bardzo dba o komfort pacjenta. Sprawia, że czuję się bardzo bezpiecznie.
Marietta CzaplaDodano: 10 lipca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Pani Natalia bardzo dokladnie i szczegółowo a zarazem prostym zrozumiałym jezykiem tlumaczy kazdy aspekt, jest bardzo mila, sympatyczna i pomocna. Cytologia pobrana bardzo delikatnie i bezboleśnie. USG i ocena owulacji perfekcyjnie. Napewno wrócę na kolejne wizyty. Bardzo serdecznie polecam.
Aleksandra G.Dodano: 6 lipca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Bardzo miła, ciepła osoba, pomimo trudności w wykonaniu badania KTG, spowodowanych bardzo ruchliwym maluszkiem, bardzo chciała pomóc. Zawołała do mnie Panią Doktor, by skonsultować kwestię wyniku. Empatyczna, widziała, że się stresuję (tym bardziej, że jest to moja pierwsza ciąża), więc pomimo wyniku, uspokoiła mnie. W 100% mogę polecić. Na pewno wrócę,czy to na KTG czy na inną poradę.
Karolina S.Dodano: 30 czerwca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Bardzo serdecznie polecam Panią Natalię, sympatyczna, otwarta osoba, bardzo szczegółowo wyjaśnia każdy problem z którym do niej przychodziłam w czasie ciąży, zawsze uśmiechnięta i zaangażowana ;) Pozdrawiam Panią Natalie ;)
MagdaDodano: 21 maja 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Dawno nie spotkałam tak ciepłej osoby, jaką jest Pani Natalia. Rzeczowa, miła, starała się pomóc, wyjaśnić wszystko. Na jednej wizycie się nie skończy. Wizyta na najwyższym poziomie. Polecam z całego serducha
Poprzedni
Następny

Cytologia klasyczna i płynna

Materiał do badania na cytologię klasyczną, jak i cytologię płynną LBC jest pobierany z tarczy i kanału szyjki macicy. Zarówno w jednym, jak i w drugim badaniu materiał pobierany jest specjalną szczoteczką cytologiczną podczas badania ginekologicznego we wzierniku. Na tym etapie badania niczym się nie różnią. Różnica polega na utrwaleniu pobranego materiału, który znajduje się na szczoteczce cytologicznej. Cytologia płynna LBC jest bardziej dokładnym i miarodajnym badaniem niż cytologia klasyczna. 
Cytologia klasyczna – materiał ze szczoteczki nanosi się na szkiełko mikroskopijne, a szczoteczkę się wyrzuca. Istnieje możliwość, że istotny materiał do badania nie został w całości przeniesiony na szkiełko mikroskopijne.
Cytologia jednowarstwowa płynna LBC – cała szczoteczka jest umieszczana, zanurzana w specjalnie przygotowanym podłożu. Laborant bada wszystkie komórki, które zostały pobrane z kanału i tarczy szyjki macicy. Takie badanie jest dużo bardziej dokładne.
Ponadto wykonując cytologię płynną LBC można dodatkowo wykryć obecność wirusa HPV oraz określić jego typ.
Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego często za stany przedrakowe i rakowe szyjki macicy, pochwy i sromu.
HPV dzielimy na szczepy niskiego ryzyka oraz wysokiego ryzyka. Za rozwój raka szyjki macicy odpowiadają typy: 16 i 18, oraz 31, 33, 45. Ponad połowę wystąpień raka płaskonabłonkowe powoduje typ 16 HPV.
 W większości odpowiednio wczesne wykrycie zmian przedrakowych lub rakowych pozwala na wyleczenie.

Kurs karmienia piersią

Do karmienia piersią warto przygotować się już w czasie ciąży i poznać zasady prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Nauczysz się jak radzić sobie w nawale, zapaleniu piersi czy kiedy będzie trzeba zwiększyć produkcję mleka. Dzięki zajęciom będziesz umiała rozpoznać czy dziecko się najada. Będziemy również ćwiczyły jak karmi się z kubeczka, butelki oraz jak używa się laktatora i kapturków do karmienia. 
Omówimy najczęstsze problemy laktacyjne. Otrzymasz maila z instrukcją jak radzić sobie z danym problemem, abyś mogła zajrzeć do notatek w trakcie połogu. Będziemy ćwiczyły na fantomie noworodka, który waży około 3,5 kg oraz ma ruchomą główkę. Poznasz wszystkie pozycje do karmienia. Po porodzie będziesz mogła skorzystać z promocyjnej ceny porad laktacyjnych

Przygotowanie do porodu

Przygotuj swoje ciało i umysł do porodu.
Indywidualne spotkania dostosowane do Ciebie.
Dobrze zacząć zajęcia już w I trymestrze ciąży. Poznasz anatomię porodu, zrozumiesz co dzieje się z Twoim ciałem podczas rodzenia oraz zrozumiesz istotę i logikę bólu podczas porodu. Zrozumiesz dlaczego tak ważne są ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz jak nimi pracować podczas porodu. Nauczysz się odróżniać mięśnie głębokie dna miednicy od tych zlokalizowanych powierzchniowo.
Zapoznasz się z technikami radzenia sobie z bólem oraz stresem i lękiem.
Dzięki tym zajęciom nauczysz się jak Ty możesz kontrolować poród.
To bardzo ważne, aby do porodu przygotować się mentalnie oraz fizycznie. To nie tylko kwestia nauki oddychania, ale przede wszystkim świadomości ruchu, oddechu i odpoczynku. 

Indywidualna Szkoła Rodzenia

Przygotowanie do porodu, karmienia piersią i połogu indywidualnie dostosowane do ciebie. Zajęcia prowadzone są przy pomocy fantomów noworodka, miedniczy, krocza i wielu dodatkowych pomocy dydaktycznych.

Pobranie krwi w domu pacjenta

Pielęgniarka przyjedzie pod wskazany przez ciebie adres i pobierze krew na badania, które chcesz wykonać lub zleca ci lekarz. Wyniki będą dostępne online w formie PDF lub będzie można odebrać je w rejestracji laboratorium Synevo. Jeśli w cenniku online nie ma badania, które chcesz wykonać, podamy ci cenę telefonicznie.

KTG w Domu

Badanie KTG w domu pacjentki. Wynik badania jest w formie papierowej i możesz zabrać go ze sobą na wizytę do lekarza. Położna przyjedzie na wskazany przez Ciebie adres i wykona badanie na najnowszym aparacie KTG L8 Luckome. Wynik jest drukowany na bieżąco.

Badanie KTG trwa około 40 minut, wykonywane jest w zależności od wskazań medycznych. Przy prawidłowo przebiegającej ciąży badanie przeprowadza się raz w tygodniu od 38-40 tygodnia ciąży. Polozna, ktora do Ciebie przyjedzie jest odpowiednio przeszkolona, aby odczytywać wyniki badania KTG.

Usługi i Ceny

*

*Usługi wykonywane są w domu pacjenta. Podane ceny dotyczą wizyt na terenie Torunia. Do ceny wizyt poza Toruń należy doliczyć 20-30 zł za dojazd.

Usługi Online

Masz pytania?

Skontaktuj się ze specjalistą

POŁOŻNA

8 opinii
5/5
Paulina S.Dodano: 29 września 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Najlepsza położna! Pani Natalia ma ogromną wiedzę, zawsze wysłucha, doradzi, uspokoi. Bardzo dba o komfort pacjenta. Sprawia, że czuję się bardzo bezpiecznie.
Marietta CzaplaDodano: 10 lipca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Pani Natalia bardzo dokladnie i szczegółowo a zarazem prostym zrozumiałym jezykiem tlumaczy kazdy aspekt, jest bardzo mila, sympatyczna i pomocna. Cytologia pobrana bardzo delikatnie i bezboleśnie. USG i ocena owulacji perfekcyjnie. Napewno wrócę na kolejne wizyty. Bardzo serdecznie polecam.
Aleksandra G.Dodano: 6 lipca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Bardzo miła, ciepła osoba, pomimo trudności w wykonaniu badania KTG, spowodowanych bardzo ruchliwym maluszkiem, bardzo chciała pomóc. Zawołała do mnie Panią Doktor, by skonsultować kwestię wyniku. Empatyczna, widziała, że się stresuję (tym bardziej, że jest to moja pierwsza ciąża), więc pomimo wyniku, uspokoiła mnie. W 100% mogę polecić. Na pewno wrócę,czy to na KTG czy na inną poradę.
Karolina S.Dodano: 30 czerwca 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Bardzo serdecznie polecam Panią Natalię, sympatyczna, otwarta osoba, bardzo szczegółowo wyjaśnia każdy problem z którym do niej przychodziłam w czasie ciąży, zawsze uśmiechnięta i zaangażowana ;) Pozdrawiam Panią Natalie ;)
MagdaDodano: 21 maja 2020 na ZnanyLekarz.pl
Czytaj więcej
Dawno nie spotkałam tak ciepłej osoby, jaką jest Pani Natalia. Rzeczowa, miła, starała się pomóc, wyjaśnić wszystko. Na jednej wizycie się nie skończy. Wizyta na najwyższym poziomie. Polecam z całego serducha
Poprzedni
Następny