print logo

Biopsja mammotomiczna piersi (mammotomia) >>

Cały system składa się z urządzenia wytwarzającego próżnię, sterowanego komputerowo (mammotom) oraz 3mm igły zawierającej mechanizm rotacyjny. Igła mammotomiczna wspomagana systemem próżniowym, umożliwia seryjne pobieranie materiału tkankowego z pojedynczego wkłucia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Z nacięcia skóry dł. 3 -5 mm można usunąć i ocenić histologicznie zmiany wielkości od 1mm do kilku centymetrów, stwierdzone w badaniu USG lub mammografii. Chirurg kontroluje postęp i zakres zabiegu na ekranie ultrasonografu. Po wykonanej biopsji mammotomicznej uzyskuje się doskonały efekt kosmetyczny w postaci małej blizny, zabieg nie powoduje deformacji piersi. Na ranę nie zakłada się szwów chirurgicznych. Zabieg łączy w sobie zalety biopsji cienkoigłowej - minimalną inwazyjność - z podstawową zaletą otwartej biopsji chirurgicznej czyli uzyskaniem wiarygodnego materiału do badania histopatologicznego. Jest to doskonała metoda dla pacjentek po wcześniejszych operacjach guzków piersi, a ze względu na możliwość równoczesnego wycięcia kilku zmian z jednego wkłucia igły mammotomicznej, także w zwyrodnieniu wielotorbielowym.Cała procedura trwa ok. 20 min. Zabieg nie wymaga kilkudniowego pobytu pacjentki w szpitalu. Pacjentka bardzo szybko wraca do aktywności zawodowej i rodzinnej.

 

 

 

Mammotomiczna Biopsja Piersi jest jedną z najnowocześniejszych metod pobierania wycinków z piersi.

 

 

 

Kilka pytań i odpowiedzi na temat biopsji mammotomicznej :

 

Czy poddanie się mammotomicznej biopsji oznacza, że będę miałą raka?

Nie. Celem biopsji jest jasne i pewne określenie, czy zmiana zauważowa w samobadaniu piersi lub w mammografii jest łagodna czy złośliwa. Ok. 80% wszystkich biopsji okazuje się zmianami łagodnymi, niewymagającymi żadnego leczenia.

 

Jakie mam rodzaje biopsji do wyboru?

Pacjentka ma kilka opcji pobierania tkanki do badania. Jedną z nich jest biopsja chirurgiczna, która przeprowadzana jest w warunkach operacyjnych (znieczulenie, sala operacyjna, pobyt w szpitalu).

Mammotomiczna biopsja piersi jest jest zupełnie nową opcją - jest biopsja przezskórna, sterowana przez system cyfrowy nie wymagający hospitalizacji.

 

Czy biopsja mammotomiczna jest dokładna?

Dzięki urządzeniu stereotaktycznemu stereotaktycznemu lub aparatowi usg o wysokiej rozdzielczości lokalizacja zmiany do pobrania jest niemal bezbłędna (dokładność do 1 mm). Ponadto rotacyjny system próżniowy urządzenia pozwala pobrać wystarczającą ilość tkanki do badania przy jednym wkłuciu igły biopsyjnej i zachowuje pobrany materiał w formie doskonale nadającej się do oceny patologicznej.

 

Czy mammotomiczna biopsja wymaga dużego nacięcia?

Wkłucie mammotomicznej igły biopsyjnej ma średnicę około 3 mm. W porównaniu biopsja chirurgiczna wymaga ok. 3 cm nacięcia skóry.

 

Czy będę mieć bliznę po biopsji mamotomicznej?

Blizna jest bardzo minimalna - ok. 3 mm.

 

Czy będę uśpiona podczas pobierania biopsji?

Ten rodzaj biopsji wymaga niewielkiego znieczulenia miesjcowego i pobranie trwa stosunkowo szybko, więc z reguły pacjentki nie oczekują uśpienia podczas pobierania tkanki tą metodą.

 

Czy będę musiała pozostać w szpitalu po poddaniu się mammotomicznej biopsji piersi?

Nie. Tego rodzaju biopsja nie wymaga żadnej hospitalizacji. Po jej zakończeniu pacjentka może natychmiast udać się do domu.

 

Czy młoda kobieta może się poddać mammotomicznej biopsji piersi?

 

Nie ma żadnych przeciwwskazań wiekowych względem mammotomicznej biopsji piersi. Ze względu na swój minimalnie inwazyjny charakter i niewielką bliznę po zabiegu ta biopsja jest szczególnie wybierana przez młode kobiety.

 

Czy biopsja cienkoigłowa jest wiarygodnym badaniem?

Biopsja cienkoigłowa jest badaniem mało uciążliwym dla pacjentki, ale w czasie procedury pobierana jest zawiesina komórkowa niejednokrotnie w ilości niewystarczającej do jednoznacznej oceny zmiany. Ponadto histopatolg na podstawie analizy materiału z biopsji cienkoigłowej nie potrafi precyzyjnie określić rodzaju nowotworu: czy jest on inwazyjny czy przedinwazyjny.

 

Czy biopsja mammotomiczna może być wykonywana u kobiet po przebytej operacji wycięcia łagodnego guzka piersi?

Tak.

 

 

Czy biopsja mammotomiczna może być stosowana u kobiet po leczeniu oszczędzającym raka piersi?

Biopsja mammotomiczna jest metodą małoinwazyjna, stąd zastosowanie jej w sytuacji zniekształcenia pooperacyjnego piersi zamiast biopsji otwartej jest naturalnym rozwiązaniem.

 

Czy można się poddać biopsji mammotomicznej drugiej piersi po amputacji z powodu raka?

Pacjentka po operacji raka piersi jest w grupie ryzyka w aspekcie rozwoju nowotworu w drugiej piersi. Biopsja mammotomiczna pozwala na precyzyjną diagnostykę wszelkich zmian niejednoznacznych w drugiej piersi.

 

Jakie są przeciwskazania do wykonania mammotomicznej biopsji piersi?

Jest ich niewiele:

 

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • infekcje skóry w miejscu planowanej biopsji
  • niewydolność układu odpornościowego
  • ciąża (biopsja stereotaktyczna-przeciwwskazanie względne)
  • brak współpracy z pacjentką

 

Czy będę musiała pozostać w szpitalu po poddaniu się mammotomicznej biopsji piersi?

Nie. Tego rodzaju biopsja nie wymaga hospitalizacji. Po jej zakończeniu pacjentka może natychmiast udać się do domu. W niektórych przypadkach, gdy pacjentka nie może uzyskać kwalifikowanej pomocy medycznej w miejscy zamieszkania wskazane jest wykonanie procedury w ramach chirurgii jednego dnia.